
Hydraulika si³owa znajduje zastosowanie w wielu obszarach maszyn budowlanych. Obejmuje to zastosowanie hydrauliki w uk³adach jezdnych, kierowniczych i hamulcowych. Wiêkszo¶æ z tych uk³adów pracuje w otwartej pêtli sterowania. Oznacza to, ¿e pompa dostarcza sta³y strumieñ objêto¶ci do silnika hydraulicznego, niezale¿nie od tego, czy jest on wymagany, czy nie.
Czym jest pompa hydrauliczna? Zasada dzia³ania
Pompy hydrauliczne s³u¿± do przekszta³cania energii mechanicznej w energiê p³ynu. Energia p³ynu, który jest pod ci¶nieniem i mo¿e byæ przenoszony z jednego miejsca do drugiego przez rurê, w±¿ lub przewód. Energia mechaniczna jest wytwarzana przez si³ê napêdow± (która mo¿e byæ elektryczna, hydrauliczna lub pneumatyczna). Urz±dzenia te s± szeroko stosowane w maszynach budowlanych i urz±dzeniach przemys³owych ze wzglêdu na ich wydajno¶æ i niskie koszty eksploatacji.
Najbardziej powszechnym typem pompy hydraulicznej jest pompa zêbata. Pompy zêbate maj± kilka zalet w porównaniu z innymi typami pomp. Jedn± z nich jest to, ¿e s± one samozasysaj±ce (tzn. zaczynaj± pompowaæ bez zewnêtrznego urz±dzenia napêdzaj±cego). Kolejn± zalet± jest to, ¿e nie potrzebuj± one uszczelnienia mechanicznego, aby zapobiec wyciekom cieczy poza obracaj±ce siê wa³y kó³ zêbatych (co mo¿e powodowaæ problemy, je¶li zbyt du¿o cieczy wycieknie poza uszczelnienie). Pompy zêbate maj± równie¿ mniejsze tarcie ni¿ inne typy pomp, poniewa¿ nie ma powierzchni ¶lizgowych pomiêdzy dwoma ko³ami zêbatymi.
Wad± pomp zêbatych jest to, ¿e s± one mniej wydajne ni¿ pompy t³okowe przy du¿ych prêdko¶ciach ze wzglêdu na wiêkszy rozmiar i liczbê kó³ zêbatych wymaganych do ka¿dego obrotu wa³u wyj¶ciowego. Pompy zêbate wymagaj± równie¿ czêstszej konserwacji ni¿ pompy t³okowe, poniewa¿ wymagaj± smarowania pomiêdzy ka¿d± par± kó³ zêbatych.
Pompy t³okowe wykorzystuj± t³oki napêdzane przez wa³ korbowy lub wa³ek rozrz±du do tworzenia przep³ywu, podczas gdy pompy z wygiêt± osi± wykorzystuj± t³oki przymocowane do wa³u korbowego u³o¿one w konfiguracji przesuniêtej.
Awaria pompy hydraulicznej - jak unikn±æ usterki pompy hydraulicznych? Przyczyny awarii pompy
Awaria pompy hydraulicznej to ka¿dy rodzaj usterki, która powoduje, ¿e pompa hydrauliczna przestaje dzia³aæ. Niektóre z tych awarii s± spowodowane normalnym zu¿yciem, w tym niewystarczaj±cym smarowaniem, kawitacj±, zanieczyszczeniem wod± lub cia³ami obcymi (olejem odpadowym) w uk³adzie. Przyczyn tych mo¿na unikn±æ, stosuj±c siê do zalecanych przez producenta procedur konserwacji. Innym przyczynom awarii pomp hydraulicznych nie da siê tak ³atwo zapobiec.
Najczêstsz± przyczyn± awarii pompy hydraulicznej jest zanieczyszczenie w postaci brudu, kurzu lub innych cia³ obcych. Zanieczyszczenia te s± zwykle wprowadzane podczas procesu instalacji, gdy nowy uk³ad hydrauliczny jest oddawany do u¿ytku. Mog± one równie¿ zostaæ wprowadzone po pierwszej instalacji poprzez z³e praktyki filtracji lub nieprzestrzeganie zalecanych przez producenta procedur konserwacji.
Zanieczyszczeniom mo¿na zapobiec podejmuj±c kilka kluczowych kroków przed uruchomieniem nowego systemu:
- Wyp³ukaæ wszelkie zanieczyszczenia, które mog³y zostaæ wprowadzone podczas budowy lub konserwacji, za pomoc± przefiltrowanego p³ynu z czystego ¼ród³a.
- Upewniæ siê, ¿e wszystkie zbiorniki p³ynu zawieraj± wy³±cznie czysty p³yn i s± wolne od rdzy, kamienia i innych zanieczyszczeñ.
- Wymieniæ wszystkie filtry na nowe elementy ze szczelnie zamkniêtego opakowania bezpo¶rednio przed uruchomieniem, aby zapobiec zanieczyszczeniu cz±stkami unosz±cymi siê w powietrzu podczas instalacji lub miêdzy kolejnymi przegl±dami.
- Wymieniaæ wszystkie filtry zgodnie z zaleceniami producenta.
Mo¿e zdarzyæ siê tak, ¿e pomimo odpowiedniej dba³o¶ci o pompê, ulegnie ona awarii. To podzespó³, który wykonuje ciê¿k±, bezustann± pracê i w pewnym momencie po prostu ulega zu¿yciu. W takiej sytuacji najlepiej zg³osiæ siê po pomoc do profesjonalnego serwisu pomp hydraulicznych, poniewa¿ dalsza praca urz±dzenia bez pompy jest niemo¿liwa.
Artyku³ powsta³ przy wspó³pracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/