
1. Jakie sytuacje można uznać za trudne?
2. Jakie są korzyści z terapii?
Jeszcze pod koniec XX wieku terapia dla osób w różnych życiowych sytuacjach znana byłą jedynie z amerykańskich filmów i seriali. Od kilkunastu czasu chodzenie na terapię w Polsce jest czymś zupełnie normalnym. Obecnie z terapii można skorzystać również online. Osoby potrzebujące terapii mogą zapisać się na nią na stronie https://rodzinaodnowa.waw.pl/.
Jakie sytuacje można uznać za trudne?
Dla każdej osoby pojęcie trudnej sytuacji może oznaczać zupełnie coś innego. Dla osoby dorosłej problemy nastolatków mogą wydawać się zupełnie niezrozumiałe i błahe, gdy tymczasem młoda osoba może przeżywać koszmary. Problemem dla osób pełnoletnich może być podjęcie decyzji o rozwodzie lub przechodzenie bardzo skomplikowanego rozwodu. Niektóre pary chcą ratować swoje związki, przez co chętnie uczestniczą w terapii. Bardzo ważna jest terapia dla osób uzależnionych i współuzależnionych (od alkoholu, od środków odurzających lub od hazardu). Terapia pomocna jest też przy zaburzeniach odżywiania (kompulsywne objadanie się, bulimia, anoreksja). Każdy może wybrać terapię indywidualną lub grupową. Są osoby, które nie wyobrażają sobie mówienia o swoich problemach przy obcych ludziach, ale to właśnie grupa może dać wsparcie. Na terapii grupowej można zauważyć, że wiele ludzi ma problemy (nie jest się jedyną osobą na świecie, która próbuje walczyć na przykład z alkoholizmem).
Jakie są korzyści z terapii?
Terapia może zmienić życie człowieka na lepsze. Pomaga wyjść z mroku i umożliwia inne spojrzenie na własne problemy. Dzięki psychoterapii można poprawić swoje samopoczucie i zredukować oznaki stresu lub niepokoju. Można pozbyć się uciążliwych ograniczeń, które blokują drogę do rozwoju osobistego lub zawodowego. Przykładem są osoby o ogromnym potencjale, ale nie mające żadnego wsparcia. Takie osoby nie wierzą w siebie, boją się sukcesu i tkwią w strefie komfortu, która w rzeczy samej nic im nie daje, prócz przeciętnego życia. Taka bierna postawa może wynikać z tego, co osoba dorosła będąc dzieckiem, słyszała od swoich rodziców, lub opiekunów. Uczestniczenie w psychoterapii wzmacnia człowieka i daje mu szansę na lepsze jutro.