
Ponad 950 tysiêcy z³otych w Warszawie czy prawie 800 tysiêcy w Krakowie – takie s± przeciêtne ceny ofertowe mieszkañ w najdro¿szych miastach wojewódzkich. Dla porównania w £odzi ¶rednia nie przekracza 400 tysiêcy. S± to ¶rednie, a wiêc znajdziemy zarówno propozycje znacznie dro¿sze jak i znacznie tañsze.
S± to ponadto szacunki oparte o dane Unirepo, a wiêc po odsianiu ofert zdublowanych. I choæ wci±¿ nie mówimy tu o danych o cenach transakcyjnych, na które bêdziemy musieli jeszcze trochê poczekaæ, to jednak pokazuj± one niezbicie, ¿e mieszkania dro¿ej±. Licz±c od stycznia do wrze¶nia br. mieli¶my do czynienia ze wzrostem o od oko³o 10 tysiêcy z³otych we Wroc³awiu czy £odzi do ponad 60-70 tysiêcy w Krakowie czy Warszawie.
Cena ofertowa to nie transakcyjna
Czy to znaczy, ¿e przeciêtne mieszkanie w tych miastach faktycznie zdro¿a³o o kilkadziesi±t tysiêcy i wszystkiemu winien jest „Bezpieczny Kredyt 2%”? Nie! Po pierwsze dlatego, ¿e mówimy o cenach ofertowych, a nie transakcyjnych. Z samego tylko faktu, ¿e kto¶ og³osi³, ¿e chce sprzedaæ mieszkanie np. za milion z³otych nie wynika, ¿e znajdzie siê kto¶ inny, kto za dan± nieruchomo¶æ faktycznie milion zap³aci.
Po drugie dane Unirepo pokazuj±, ¿e w ostatnich miesi±cach wyra¼nie spad³a liczba og³oszeñ o chêci sprzedania mieszkania. Tak siê akurat sk³ada, ¿e najszybciej sprzedaj± siê mieszkania tañsze. Je¶li zaczyna ich brakowaæ, a w ofercie „zalegaj±” nieruchomo¶ci z wy¿szej pó³ki, to w górê idzie ¶rednia cena ofertowa. Mamy wiêc tu do czynienia równie¿ z efektem statystycznym.
Oczywi¶cie to nie wszystko, bo jak podaje portal zametr.pl jeszcze kilka miesiêcy temu na g³ównych rynkach sprzedaj±cy rzadko podnosili ceny w og³oszeniach. Znacznie czê¶ciej dochodzi³o do obni¿ek, aby skusiæ wiêksze grono potencjalnych kupuj±cych. Ewidentnie od kilku miesiêcy sytuacja siê zmieni³a – w lipcu, sierpniu czy wrze¶niu czêsto to osoby podnosz±ce ceny ofertowe w og³oszeniach by³y gór± nad tymi, którzy obni¿ali ceny. Powód jest prosty – popyt wzrós³ na tyle, ¿e wiêcej mieszkañ znika z oferty ni¿ siê w niej pojawia. To sprzyja podnoszeniu cen.
Reasumuj±c – faktycznie ceny mieszkañ rosn±, ale prawie na pewno wolniej ni¿ sugeruje to dynamika wzrostu ¶rednich cen publikowanych w og³oszeniach.
Popyt ro¶nie z kilku powodów
Id¼my wiêc dalej, bo pozostaje jeszcze odpowied¼ na pytanie czy to „Bezpieczny Kredyt 2%” jest winien wzrostom cen? Po czê¶ci tak, ale w ¿adnym wypadku nie mo¿emy zrzucaæ na ten program ca³ej odpowiedzialno¶ci za wzrost warto¶ci nieruchomo¶ci. Obserwowane od kilku miesiêcy wzrosty cen maj± bowiem kilka powodów. W¶ród nich jest „Bezpieczny Kredyt 2%”, ale to tylko jeden z elementów ca³ej tej rynkowej uk³adanki.
Przypomnijmy wiêc, ¿e w lutym 2023 roku KNF pozwoli³a znowu bankom bardziej liberalnie podchodziæ do badania zdolno¶ci kredytowej. To wed³ug danych BIK od razu zaczê³o skutkowaæ wzrostem popytu na kredyty.
Ponadto w ostatnich miesi±cach w dó³ posz³o te¿ oprocentowanie „hipotek”. Na pocz±tku wynika³o to z faktu, ¿e RPP przesta³a podnosiæ stopy procentowe, co zaskoczy³o rynek, który spodziewa³ siê dalszego zacie¶niania polityki monetarnej. W bie¿±cym roku natomiast coraz powa¿niej rynek zacz±³ oczekiwaæ obni¿ek stóp procentowych, co jeszcze przed wrze¶niow± decyzj± RPP zaczê³o skutkowaæ obni¿aniem oprocentowania kredytów. To oznacza nie tylko ni¿sza ratê, ale te¿ ³atwiejszy dostêp do kredytów mieszkaniowych.
Przypomnijmy te¿, ¿e to wszystko sta³o siê po kilku kwarta³ach wyra¼nego zakrêcenia kurków z kredytami. W tym czasie sporo Polaków zmuszonych by³o wstrzymaæ siê z zakupem mieszkania lub zamian± posiadanej nieruchomo¶ci na inn±. Przez miesi±ce rós³ wiêc nam popyt odroczony. Mówimy tu o liczbie oko³o 100 tysiêcy kredytów, które nie zosta³y udzielone ze wzglêdu na trudniejszy dostêp do kredytów w 2022 roku i na pocz±tku roku 2023.
Wa¿nym fundamentem wzrostu popytu na mieszkania jest ponadto dobra sytuacja na rynku pracy, a wiêc rosn±ce wynagrodzenia i niskie bezrobocie. Oba te zjawiska s± niezbêdne, aby Polacy czuli siê na tyle pewnie, aby odwa¿nie siêgaæ po kredyty mieszkaniowe.
Symbolem zmian by³ rz±dowy program
Oczywi¶cie katalizatorem wzrostu popytu na mieszkania by³ te¿ „Bezpieczny Kredyt 2%”. Ten zapowiedziany by³ pod koniec 2022 roku i ku zaskoczeniu czê¶ci obserwatorów prace nad jego uchwaleniem i wdro¿eniem postêpowa³y zgodnie z harmonogramem. W efekcie mieli¶my do czynienia z samospe³niaj±c± siê przepowiedni±.
Chodzi o to, ¿e wiele osób zaczê³o obawiaæ siê, ¿e uruchomienie programu tanich kredytów spowoduje wykupienie oferty i wzrost cen mieszkañ. Aby tego unikn±æ, Polacy ruszyli kupowaæ mieszkania zanim jeszcze rz±dowy program zosta³ uruchomiony. Efekt? Oferta faktycznie zosta³a wykupiona, a ceny posz³y w górê.
Aktualnie ceny kszta³tuje bowiem nie tylko gwa³towny wzrost popytu, ale te¿ fakt, ¿e tak jak ³atwo mo¿na zmotywowaæ ludzi do kupowania mieszkañ, tak z dnia na dzieñ nie da siê uruchomiæ nowej inwestycji deweloperskiej. Wiêkszy popyt zderzy³ siê wiêc na rynku z niewystarczaj±c± ofert±.
„Bezpieczny Kredyt 2%” znacznie przekroczy³ plan na 2023 rok
Nawiasem mówi±c po 12 tygodniach obowi±zywania „Bezpiecznego Kredytu 2%” mo¿emy spokojnie powiedzieæ, ¿e jego popularno¶æ przekroczy³a oczekiwania autorów. Przecie¿ w dokumencie do³±czonym do projektu ustawy zapisano, ¿e efektem wniosków kredytowych sk³adanych w 2023 roku ma byæ 10 tysiêcy preferencyjnych kredytów o ³±cznej warto¶ci 3,2 mld z³otych.
W rzeczywisto¶ci efekty mog± byæ nawet kilkukrotnie wiêksze. Ju¿ bowiem po 12 tygodniach wspomniany plan na 2023 rok zosta³ przekroczony i to z ponad miliardow± nawi±zk±. Z informacji publikowanych przez Puls Biznesu wynika bowiem, ¿e po 12 tygodniach dzia³ania programu liczba podpisanych umów wynios³a prawie 12 tysiêcy. Z poprzednich publikacji ministerstwa wynika³o natomiast, ¿e przeciêtny kredyt z dofinansowaniem opiewa³ na oko³o 380 tysiêcy z³otych. £atwo wiêc mo¿na wyliczyæ, ¿e nie tylko wcze¶niej wspomniana liczba udzielonych kredytów, ale te¿ ich ³±czna warto¶æ (oko³o 4,6 mld z³otych) przekroczy³y ju¿ plan na 2023 rok. To wszystko sta³o siê w ci±gu 12 tygodni.
Dokonania „Bezpiecznego Kredytu 2%” s± wiêc spore, ale nie decyduj±ce dla ³±cznej sprzeda¿y „hipotek”. Jako punkt odniesienia warto przytoczyæ dane BIK, z których wynika, ¿e od stycznia do sierpnia br. udzielonych zosta³o prawie 80 tys. kredytów mieszkaniowych o ³±cznej warto¶ci prawie 29 mld z³otych. Dane za kolejne miesi±ce powinny wyra¼nie poprawiaæ te statystyki, bo odradzaj±cy siê popyt z opó¼nieniem przek³ada siê na podpisywane umowy kredytowe.